Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless p
ID: 2241043 • Letter: T
Question
Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 4.40 kg is released from rest at a height h = 2.60 m above the table.
Two objects are connected by a light string passing over a light, frictionless pulley as shown in the figure below. The object of mass m1 = 4.40 kg is released from rest at a height h = 2.60 m above the table. Using the isolated system model, determine the speed of the object of mass m2 = 3.00 kg just as the 4.40-kg object hits the table.? m/s Find the maximum height above the table to which the 3.00-kg object rises ? mExplanation / Answer
the acceleration of the two objects is
a = (m1 - m2/m1 + m2) x g
where g = 9.8 m/s^2
height of mass m1 is h = 2.60 m
let v1 be the speed of mass m1 as it hits the table
we know that
v1^2 - u1^2 = 2ah
or v1^2 = u1^2 + 2ah
where u1 = 0
according to the law of conservation of energy we have
(1/2)m1v1^2 = (1/2)m2v2^2
where v2 is speed of mass m2
or v2^2 = (m1/m2) x v1^2
or v2 = (m1/m2)^1/2 x v1
let h1 be the maximum height reached by mass m2
we know that
v2^2 - u2^2 = 2ah1
or h1 = (v2^2 - u2^2/2a)
where u2 = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.