Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless pull
ID: 2188460 • Letter: T
Question
Two objects are connected by a light string that passes over a frictionless pulley as shown. The incline is frictionless and the masses are m1 = 5.00 kg, m2 = 3.00 kg, and ? = 40.0 degrees. Find the magnitude of the acceleration of m2 (absolute value), to within 5%. The units of the answer should be in m/s2.Explanation / Answer
(a) Let T = tension in the string and a = common acceleration. => 6 * 9.8 * sin 55° - T = 6a and T - 2 * 9.8 * sin 55° = 2a Adding, 4 * 9.8 * sin 55° = 8a => a = 4.9 sin 55° = 4.01 m/s^2 (b) T = 2a + 2 * 9.8 * sin 55° = 2 * 4.01 + 19.6 * sin 55° = 24.07 N (c) v = at = 4.01 * 2 = 8.02 m/s. If the angle is 35° to the horizontal, answers will be (a) 2.81 m/s^2 (b) 16.9 N (c) 5.62 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.