Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two objects collide head on (see figure below). The first object is moving with

ID: 1556343 • Letter: T

Question

Two objects collide head on (see figure below). The first object is moving with an initial speed of v_1 = 7.97 m/s and the second object is moving with an initial speed of V_2 = 10.00 m/s. Assuming the collision is elastic, m_1 = 5.11 kg, and m_2 = 6.29 kg, determine the final velocity of each object. (Indicate the direction with the sign of your answer. Positive is to the right, and negative is to the left. Due to the nature of this problem, do not use rounded intermediate values in your calculations. Including answers submitted in WebAssign.)

Explanation / Answer

given

m1 = 5.11 kg, v1 = 7.97 m/s

m2 = 6.29 kg, v2 = -10.00 m/s


after the collision,

v1' = ( (m1 - m2)*v1 + 2*m2*v2 )/(m1+m2)

= ( (5.11 - 6.29)*7.97 + 2*6.29*(-10.0) )/(5.11 + 6.29)

= -11.9 m/s <<<<<<<-----------Answer

v2' = ( (m2 - m1)*v2 + 2*m1*v1 ) /(m1+m2)

= ( ( 6.29 - 5.11)*(-10.0) + 2*5.11*7.97 )/ (5.11 + 6.29)

= 6.11 m/s <<<<<<<-----------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote