A spherical lightbulb of diameter 3.548 cm radiates light equally in all directi
ID: 1517951 • Letter: A
Question
A spherical lightbulb of diameter 3.548 cm radiates light equally in all directions, with power 4.602 W.
(a) Find the light intensity at the surface of the lightbulb.
kW/m2
(b) Find the light intensity 7.05 m away from the center of the lightbulb.
mW/m2
(c) At this 7.05-m distance, a lens is set up with its axis pointing toward the lightbulb. The lens has a circular face with a diameter of 14.5 cm and has a focal length of 36.0 cm. Find the diameter of the lightbulb's image.
cm
(d) Find the light intensity at the image.
W/m2
Explanation / Answer
R = 0.03548 / 2 =0.01774
I = P/A
a)
I = 4.602 / ( 4pi* 0.01774^2) =1163.6691
b)
I= 4.602 / ( 4pi* 7.05^2) =0.00736815098
c)
1/v-1/u = 1/f
1/v -1/ -7.05 = 1/ 0.36
v= 0.379372
m = v/u = 0.379372 / 7.05 = 0.0538116312
diameter = 3.548 * 0.0538116312 =0.19092 cm
d)
I = 4.602 / ( 4pi *(7.05 +0.379372 )^2 )
= 0.006634
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.