A spherical bubble of oxygen, radius r o = 0.499 mm, rises from the floor of a f
ID: 2216703 • Letter: A
Question
A spherical bubble of oxygen, radius ro = 0.499 mm, rises from the floor of a freshwater lake h = 68.1 m deep. At the bottom of the lake the temperature is To = 4.64o C. At the top of the lake the temperature is T = 23.2 oC and the pressure is P = 1 atm (1.013x105 Pa). Assume:
- the bubble is in thermal equilibrium with its surroundings at all times
- the bubble is always spherical
- water pressure does not depend on temperature
Find:
- r, the radius of the spherical bubble just at it reaches the surface of the lake:?? 2 mm
- N, the number of molecules of oxygen in the bubble:?? 3 molecules
Explanation / Answer
using PV=nRT we get n=1.76*10^-6 Now using PV/T = constant R=1mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.