A spherical bowling ball with mass m- 3.6 kg and radius R 0.118 m is thrown down
ID: 1409116 • Letter: A
Question
A spherical bowling ball with mass m- 3.6 kg and radius R 0.118 m is thrown down the lane with an initial speed of v 8.5 m/s. The coefficient of kinetic friction between the sliding ball and the ground is 0.26. Once the ball begins to roll without slipping it moves with a constant velocity down the lane. 1) What is the magnitude of the angular acceleration of the bowling ball as it slides down the lane? rad/S2Submit rad/s Submit 2) What is magnitude of the linear acceleration of the bowling bal as it slides down the lane? m/s Submit 3) How long does it take the bowling ball to begin rolling without slipping? S SubmitExplanation / Answer
1.Moment of inertia
I=(2/5)mR2
angular acceleration
alpha =T/I =ukmgR/(2/5)mR2 = 5ukg/2R
alpha =5*0.26*9.8/2*0.118 =54 rad/s2
2.From newtons second law
a=ukg =0.26*9.8 =2.55 m/s2
3.
From
V=Vo+at
here acceleration is negative ,since it is falling down.
angular velocity
W=alpha*t =(5ukg/2R)t
V=WR =(5ukg/2)t
=>(5ukg/2)t =Vo-ukgt
t=2Vo/7ukg =2*8.5/7*0.26*9.8
t=0.953 s
4.From
S=Vot-(1/2)at2
S =8.5*0.953-(1/2)*2,55*0.9532
S=6.94 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.