Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sphere of surface area 1.25 m 2 and emissivity 1.0is at a temperature of 100.0

ID: 1680412 • Letter: A

Question

A sphere of surface area 1.25 m2 and emissivity 1.0is at a temperature of 100.0 degree celcius. the rate at which itradiates heat into empty space is closest to a) 9.9 mW b) 3.7 W c) 1.4 KW d) 7.1 W e) 0.71 mW A hallow steel ball of diameter 3 m barely floates in water.What is the wall thickness of the ball? (steel density = 7.87g/cm3 a) 79 cm b) 676 cm c)37 cm d) 131 cm A sphere of surface area 1.25 m2 and emissivity 1.0is at a temperature of 100.0 degree celcius. the rate at which itradiates heat into empty space is closest to a) 9.9 mW b) 3.7 W c) 1.4 KW d) 7.1 W e) 0.71 mW A hallow steel ball of diameter 3 m barely floates in water.What is the wall thickness of the ball? (steel density = 7.87g/cm3 a) 79 cm b) 676 cm c)37 cm d) 131 cm a) 79 cm b) 676 cm c)37 cm d) 131 cm

Explanation / Answer

radiating heat; W=*A*T4 T=373 K A=1.25 m^2 =5.67*10-8 W/m2K4 =>W=1372 J/s=1.4kW (b)barely floates in water the wall thickness of the ball is x 4/3**R3*1000=4/3**(R3-(R-x)3)*7.87*103 R= 1.5m =>x=0.486 m=48.6 cm=> 79 cm is thebest choice

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote