A speeding motorcyclist is traveling at a constant speed of 35.0 m/s when he pas
ID: 1407794 • Letter: A
Question
A speeding motorcyclist is traveling at a constant speed of 35.0 m/s when he passes a police car parked on the side of the road. The radar, positioned in the police car?s rear window, measures the speed of the motorcycle. At the instant the motorcycle passes the police car, the police officer starts to chase the motorcyclist with a constant acceleration of 3.9 m/s^2. a) How long will it take the police officer to catch the motorcyclist? b) What is the speed of the police car when it catches up to the motorcycle? c) How far will the police car be from its original position?Explanation / Answer
a) s = ut + 0.5at^2 0 = (-21.8)t + 0.5*3.1*t^2 t = 21.8/(0.5*3.1) = 14.0645 seconds b) v = at = 3.1*14.0645 = 43.6 m/s c) s = ut + 0.5at^2 = 0 + 0.5*3.1*14.0645^2 = 306.6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.