A spherical bowling ball with mass m = 4.3 kg and radius R = 0.102 m is thrown d
ID: 1462607 • Letter: A
Question
A spherical bowling ball with mass m = 4.3 kg and radius R = 0.102 m is thrown down the lane with an initial speed of v = 8.3 m/s. The coefficient of kinetic friction between the sliding ball and the ground is = 0.3. Once the ball begins to roll without slipping it moves with a constant velocity down the lane.
1)What is the magnitude of the angular acceleration of the bowling ball as it slides down the lane?
rad/s2
2)What is magnitude of the linear acceleration of the bowling ball as it slides down the lane?
m/s2
3)How long does it take the bowling ball to begin rolling without slipping?
s
4)How far does the bowling ball slide before it begins to roll without slipping?
m
5)What is the magnitude of the final velocity?
m/s
6)After the bowling ball begins to roll without slipping, compare the rotational and translational kinetic energy of the bowling ball:
KErot < KEtran
KErot = KEtran
KErot > KEtran
could you please help :)
Explanation / Answer
Given mass of the sperical ball m = 4.3 kg , radius R = 0.102 m,
initial velocity v0= 8.3m/s, coefficient of kinetic friction bwteen ball and ground = 0.3
and ball begins rolling without slipping
here frictional force is equal to the torque on the ball
k mg R = I*alpha alpha --- angular acceleration, I-- moment of inertia of ball = 2/5 m R^2
1) alpha = k mg R/(2/5 mR^2)
= 5/2 k g / R
= (5/2)(0.3*9.8/ (0.102))
alpha= 72.05 rad/s^2
2) linear acceleration of ball
ma = k mg
a = k*g
= 0.3*9.8 = 2.94 m/s2
3)
time taken to the ball to begin rolling without slipping is
when the linear speed of the ball decreased then angular speed (rolling) strarts to increase
equating them
v= vo - at, w = w0 + alpha t equations of motion
initial angular speed is zero so w = alph*t , and using the condition for ROLLING WITH OUT SLIPPING v = Rw
Rw = v0 -a t
R*alpha*t = v0 - at
t(R*alpha +a) = v0
t = v0/(R*alpha +a)
= 8.3/(0.102*72.05 +2.94)
t = 0.8066 s
4) distance we know time period and initial speed is zero , from eauations of motion
x= ut + 1/2 at^2
= 0 + 1/2 a t^2
= 1/2*2.94*(0.8066)^2
x= 0.95638 m
5) magintude of thefinal velocity
v = v0 - at
v = 8.3 - 2.94*0.8066
v= 5.9285 m/s
6) Rotational kinetic energy Kr = 1/2 I*w^2= 1/2 (2/5 *m*R^2)w^2
= 1/5*mR^2*w^2
= 1/5*4.3*0.102^2*(72.05*0.8066)^2
= 30.219 J
linear kinetic energy K.E = 1/2 m*v^2
= 1/2 *4.3*5.9285^2
= 75.566 J
KErot < KE tran
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.