A spherical bowling ball with mass m = 4.2 kg and radius R = 0.1 m is thrown dow
ID: 1377953 • Letter: A
Question
A spherical bowling ball with mass m = 4.2 kg and radius R = 0.1 m is thrown down the lane with an initial speed of v = 8.1 m/s. The coefficient of kinetic friction between the sliding ball and the ground is mu = 0.27. Once the ball begins to roll without slipping it moves with a constant velocity down the lane. What is the magnitude of the angular acceleration of the bowling ball as it slides down the lane? What is magnitude of the linear acceleration of the bowling ball as it slides down the lane? How long does it take the bowling ball to begin rolling without slipping? How far does the bowling ball slide before it begins to roll without slipping? What is the magnitude of the final velocity? 6) After the bowling ball begins to roll without slipping, compare the rotational and translational kinetic energy of the bowling ball:Explanation / Answer
1) moment of Inertia of the sphere,
I = (2/5)*m*R^2
= 0.4*4.2*0.1^2
= 0.0168 kg.m^2
now use, Torque = I*alfa
Friction*R* = I*alfa
mue_k*m*g*R = I*alfa
==> alfa = mue_k*m*g*R/I
= 0.27*4.2*9.8*0.1/0.0168
= 66.15 rad/s^2 <<<<<<<-------Answer
2) |a_linear| = mue_k*g
= 0.27*9.8
= 2.65 m/s^2 <<<<<<<-------Answer
3) t = 2*u/(7*mue*g)
= 2*8.1/(7*0.27*9.8)
= 0.874 s
4) d = 12*u^2/(49*mue*g)
= 12*8.1^2/(49*0.27*9.8)
= 6.07 m <<<<<<<-------Answer
5) v = u + a*t
= 8.1 - 2.65*0.874
= 5.78 m/s <<<<<<<-------Answer
6) a) KErot < KEtra <<<<<<<-------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.