A loop of wire with length 0.75 cm and width 0.35 cm is removed from a region of
ID: 1515268 • Letter: A
Question
A loop of wire with length 0.75 cm and width 0.35 cm is removed from a region of constant magnetic field 0.38 T. The loop of wire has a resistance of 1 ? total. The wire is to be removed with a velocity of 3.5 m/s. What is the induced current, and in which direction does it flow? How large of a force must be exerted?
The same loop of wire were to be inserted into the magnetic field at the same velocity. What is the induced current, and in which direction does it flow? How large of a force must be exerted?
Explanation / Answer
here,
length , l = 0.0075 m
w = 0.0035 m
magnetic feild , B = 0.38 T
resistance , R = 1 ohm
velocity , v = 3.5 m/s
EMF induced , V = B * v * w
V = 0.38 * 3.5 * 0.0035
V = 4.65 * 10^-3 V
current induced , I = V/R = 4.65 * 10^-3 A
using Lenz's law
the current induced is clockwise
force exerted , F = B * I * w
F = 0.38 * 4.65 * 10^-3 * 0.0035
F = 6.19 * 10^-6 N
the force exerted is 6.19 * 10^-6 N
when the loop is inserted,
using Lenz's law
the current induced is so that the magnetic feild due to induced current is out of the page ,
so the induced current is counter clockwise
and the force is same
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.