A loop of wire with radius r = 0.065 in a magnetic field w ith magnitude B as sh
ID: 1435744 • Letter: A
Question
A loop of wire with radius r = 0.065 in a magnetic field w ith magnitude B as shown in the figure B changes from B1 =0.35 T to B_2 = 3.5 T in At = 2.5 s at a constant rate. The resistance of the w ire is R = 9 ohm. Express the magnetice flux psi going through a loop of radius r assuming a constant magnetic field B. Express the magnetic flux change. delta psi, in terms of B1, B_2 and r. Calculate the numerical value of delta psi in T m^2. Express the magnitude of the average emf, sigma induced in the loop in terms of delta psi and delta t. Calculate the numerical value of the emf in V. Express the current induced in the loop l. in terms of sigma and R. Calculate the numerical value of l in A. What's the direction of the current if you are looking down at the loop so that the magnetic field is coming towards youExplanation / Answer
part a )
phi = BA
A = pi*r^2
phi = B*pi*r^2
part b )
dphi = phi2 - phi1
here B is changing
dphi = (B2-B1) * pir^2
part c )
given = B1 = 0.35 , B2 = 3.5
r = 0.065 m
dphi = 0.0418 T-m^2
part d )
e = dphi/dt
part e )
e = dphi/dt
dt = 2.5s
e = 0.0167 V
part f )
I = e/R
part g )
R = 9 ohm
I = 1.858 x 10^-3 A
part h )
towards down
phi = BAcostheta
let down side is 0 degree phi towards me 180 degree
phi = BA(Cos0 - cos180)
phi =BA
I = dphi/dt/R
I in direction of looking down
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.