A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is
ID: 1902581 • Letter: A
Question
A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is bent into a semicircle of radius r = 0.18 m. The normal to the plane of the loop is parallel to a constant magnetic field of magnitude 0.89 T. What is the change in the magnetic flux that passes through the loop when, starting with the position shown in the drawing, the semicircle is rotated through half a revolution? Wb
A loop of a wire has the shape shown in the drawing. The top part of the wire is bent into a semicircle of radius r = 0.18 m. The normal to the plane of the loop is parallel to a constant magnetic field of magnitude 0.89 T. What is the change in the magnetic flux that passes through the loop when, starting with the position shown in the drawing, the semicircle is rotated through half a revolution? WbExplanation / Answer
= f - i = 2 = 2 * A * B = 2 * (1/2 R^2) * B = ( R^2) * B
= (3.1416 * 0.18*0.18) * 0.89 = 0.0906 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.