A long, straight wire lies on a horizontal table and carries a current of 1.70 A
ID: 1282976 • Letter: A
Question
A long, straight wire lies on a horizontal table and carries a current of 1.70
A long, straight wire lies on a horizontal table and carries a current of 1.70 MuA. In a vacuum, a proton moves above and parallel to the wire (opposite the current) with a constant speed of 2.60 10^-19 C.) d= __ m 30-figure-13.gif 30-figure-14.gif 10^-27 kg, and the charge of proton is 1.6 10^4 m/s at a distance d from the center of the wire. Determine the value of d. Ignore the magnetic field due to the Earth. (The mass of proton is 1.67Explanation / Answer
apply KE = magnetic force = qVB
here B = uoi/2pid
so
qV* uoi/2pid = 0.5 * 1.67*e-27 * 2.6*2.6e8
uoi/2pid = 5.64 e-19/(1.6e-19 * 2.6e4)
2pid = 4pie-7 * 1.7e-6/(1.355e-4)
d = 1.574 *10^-6/(2pi)
d = 0.250 um or 2.5*10^-7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.