A long, rigid conductor, lying along the x axis, carries acurrent of 5.5 A in th
ID: 1673615 • Letter: A
Question
A long, rigid conductor, lying along the x axis, carries acurrent of 5.5 A in the negative direction. A magneticfield B is present, given by B =4.0i + 6.0x2j , withx in meters and B in m T.1. Calculate the k-component of the force onthe 2 m segment of the conductor that lies between x = 1.0m and x = 3.0 m. A long, rigid conductor, lying along the x axis, carries acurrent of 5.5 A in the negative direction. A magneticfield B is present, given by B =4.0i + 6.0x2j , withx in meters and B in m T.
1. Calculate the k-component of the force onthe 2 m segment of the conductor that lies between x = 1.0m and x = 3.0 m.
Explanation / Answer
the force on the current in a bit of wire dx is given by . dF = I Bydx This force is in the -z direction (i.e. k component) and . total force in z direction = integralof ( I * 6.0 x2 dx) from1.0 to 3.0 = . = 5.5 * 6.0 * (1/3) x3 = 5.5 * 6.0 * (1/3) (3.03 -1.03) = -286.0N is the k component of forceon that segmentRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.