A long wire carrying 4.50A of current makes two 90 ?bends, as shown in the figur
ID: 1283600 • Letter: A
Question
A long wire carrying 4.50A of current makes two 90 ?bends, as shown in the figure (Figure 1) . The bent part of the wire passes through a uniform 0.234Tmagnetic field directed as shown in the figure and confined to a limited region of space.
Find the magnitude of the force that the magnetic field exerts on the wire.
Find the direction of the force that the magnetic field exerts on the wire.
A long wire carrying 4.50A of current makes two 90 ?bends, as shown in the figure (Figure 1) . The bent part of the wire passes through a uniform 0.234Tmagnetic field directed as shown in the figure and confined to a limited region of space. Find the magnitude of the force that the magnetic field exerts on the wire. Find the direction of the force that the magnetic field exerts on the wire.Explanation / Answer
===================================
total length of wire in the filed is 60 +30 = 90 cm =0.9 m
so magnetic force F = iLB
F = 0.234* 4.5* 0.9
F = 0.9477 N
-----------------------------------------
toward s the left side
=========================================
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.