A loop is pulled with a force F upward, a distance of .037 meters in 0.0080s. Th
ID: 1379812 • Letter: A
Question
A loop is pulled with a force F upward, a distance of .037 meters in 0.0080s. The loop has a length of 0.23 m, a width of 0.09 m, and a resistance of 350.0 W. At the instant shown (after 0.008s elapsed), the loop is partially in and partially out of a uniform magnetic field that is directed into the paper. The magnitude of the field is 0.8 T.
a) What is the magnitude of the emf induced in the loop?
b) What is the induced current in the loop?
c) Calculate the force F required to pull the loop if it is moved at a constant speed.
Explanation / Answer
a)
EMF induced = B*v*L
EMF induced = 0.8 * (0.037/.0080) * 0.09
EMF induced =0.333 V
the emf induced is 0.333 V
b)
Iin = 0.333/350
Iin = 9.514 *10^-4 A = 0.95 mA
the induced current is 0.95 mA
c)
F = BIL
F = 0.8 * 9.514 *10^-4 * 0.09
F = 6.85 *10^-5 N
the force F needed to pull the loop is 6.85 *10^-5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.