A loop of area 4 cm2 has its plane parallel to the field lines of the magnetic f
ID: 2279714 • Letter: A
Question
A loop of area 4 cm2 has its plane parallel to the field lines of the magnetic
field, B = 0.6 T, as shown in the figure. The loop is pulled in the opposite
direction of the field with a constant velocity of v = 6 m/s.
A loop of area 4 cm2 has its plane parallel to the field lines of the magnetic field, B = 0.6 T, as shown in the figure. The loop is pulled in the opposite direction of the field with a constant velocity of v = 6 m/s. What is the induced voltage? Use a coil of 10 loops. Now the loop is turned so that itís plane is perpendicular to the B field and then the coil is pulled out of the field. What is the induced voltage? If you use B = 0.6 T and the area of the coil = 4 cm^2, with the coil of 10 loops, but now the loop is rotating in the B field at a speed of 4 revolutions per second, what is the induced voltage as it rotates through one revolution? And what direction is it rotating if the current flows from the left to the right in the B field?Explanation / Answer
a)V = 0.6 * 4*10 ^-4 = 0.24 mV
b) V = 0.6*10* 4* 10^-4 = 2.4 mV
c)no change in voltage
and clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.