A long, straight wire perpendicular to this page carries a currentof 5.42 A dire
ID: 1671570 • Letter: A
Question
A long, straight wire perpendicular to this page carries a currentof 5.42 A directed into thepage. Find the magnetic field at the following points,all 9.9 cm from the wire. (a) 9.9 cm to the left of the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft(b) 9.9 cm directly below the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
(c) 9.9 cm to the right of the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
(d) 9.9 cm directly above the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
(a) 9.9 cm to the left of the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
(b) 9.9 cm directly below the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
(c) 9.9 cm to the right of the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
(d) 9.9 cm directly above the wire magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
magnitude T direction ---Select---upwarddownwardrightleft
Explanation / Answer
given that I = 5.42A r =9.9cm = 0.099m magnitude of magnetic field of wire = B =0I/2r where 0/2 = 2 * 10-7 plug in values B = -------T a) upward b) left c) down ward d) right plug in values B = -------T a) upward b) left c) down ward d) rightRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.