A long, straight wire (see the figure below) carries current I 1 = 3.1 A and is
ID: 1264074 • Letter: A
Question
A long, straight wire (see the figure below) carries current I1 = 3.1 A and is a distance h = 15 cm from a rectangular current loop that carries a current I2 = 1.52 A.
(a) If the loop has length L = 46 cm and width w = 18 cm, what are the magnitude and direction of the force exerted by the wire on the loop?
(b) What is the force exerted by the current loop on the wire? A long, straight wire (see the figure below) carries current I1 = 3.1 A and is a distance h = 15 cm from a rectangular current loop that carries a current I2 = 1.52 A. 20-p-077.gif (a) If the loop has length L = 46 cm and width w = 18 cm, what are the magnitude and direction of the force exerted by the wire on the loop? (b) What is the force exerted by the current loop on the wire?Explanation / Answer
a)Force on Top end of loop :
F1 = u*I1*I2*L / 2pi*h
direction will be up
F1 = 2 x 10-7 x 3.1 x 1.52 x 0.46 / 0.15 = 2.89 x 10^-6 N up
Now in lower wire ,
F2 = u*I1*I2*L / 2pi*(h+w)
F = 2 x 10^-7 x3.1 x 1.52 x 0.46 / (0.15 + 0.18)
F2 =1.31 x 10^-6 N down
force on sideways wire will be zero.
Fnet = F1 - F2 ( towards up)
Fnwt = 1.58 x 10^-6 up or towrads staringt wire
b) By the third law of Newton ,
same force straight wire will experience but in opposite direction.
F = 1.58 x 10^-6 N
towards the current loop
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.