A long, straight vertical copper wire has a 0.350-mu T magnetic field 17.0 cm pe
ID: 1607133 • Letter: A
Question
A long, straight vertical copper wire has a 0.350-mu T magnetic field 17.0 cm perpendicular from the wire. Calculate the current needed to create this magnetic field. This is similar to Example #6 (page 10) of Chapter 21 notes. _____ You wish to generate a magnetic field of 500. HT at the center of a 25.0-cm long air solenoid. If you pass 1.50 A through the wire, how many turns of wire will be required to generate this magnetic field which equals that of Jupiter's? This is similar to Example #7 (page 10) of Chapter 21 notes. _____Explanation / Answer
Q5.
magnetic field due to a current carrying wire is given by
B=mu*I/(2*pi*d)
where mu=magnetic permeability
I=current in the wire
d=distance from the wire
given B=0.35*10^(-6) T
d=0.17 m
then I=2*pi*d*B/mu
=2*pi*0.17*0.35*10^(-6)/(4*pi*10^(-7))=0.2975 A
hence current required is 0.2975 A
Q6.
magnetic field at the center of air solenoid is given by
B=mu*N*I/L
where N=number of turns
L=length
given B=500 uT=500*10^(-6) T
I=1.5 A
L=0.25 m
then N=B*L/(mu*I)
=500*10^(-6)*0.25/(4*pi*10^(-7)*1.5)=66.314
taking the nearest largest integer,
number of turns required is 67.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.