A loop of wire with length 0.75 cm and width 0.35 cm is removed from a region of
ID: 1513741 • Letter: A
Question
A loop of wire with length 0.75 cm and width 0.35 cm is removed from a region of constant magnetic field 0.38 T. The loop of wire has a resistance of 1Q total. The wire is to be removed with a velocity of 3.5 m/s. What is the induced current, and in which direction does it flow? How large of a force must be exerted? The same loop of wire were to be inserted into the magnetic field at the same velocity. What is the induced current, and in which direction does it flow? How large of a force must be exerted?Explanation / Answer
9.) induce emf = Blv
E = 0.38*0.35*10^-2*3.5
E = 4.655 x 10-3 v
I =E/R
i = 4.655 x 10-3 / 1 = 4.655 x 10-3 A
direction: clockwise, ( accourding to Lenz's law, the induse current will ttry to decrease the fieald.
F = Bil
F = 0.38 x 4.655 x 10-3 x 0.35
F = 6.191 x 10-4 N
10.
induce emf = Blv
E = 0.38*0.35*10^-2*3.5
E = 4.655 x 10-3 v
I =E/R
i = 4.655 x 10-3 / 1 = 4.655 x 10-3 A
counter clockwise
F = BiL
F = 0.38 x 4.655 x 10-3 x 0.35
F = 6.191 x 10-4 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.