Two blocks of masses m 1 = 2.05 kg and m 2 = 4.10 kg are each released from rest
ID: 1503736 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1= 2.05 kg and m2= 4.10 kg are each released from rest at a height of h = 6.00 m
on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision. (Let the positive direction point to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)
(a) Determine the velocity of each block just before the collision.
(b) Determine the velocity of each block immediately after the collision.
(c) Determine the maximum heights to which
m1
and
m2
rise after the collision.
y1f =
y2f =
v1i =
m/sv2i =
m/sExplanation / Answer
a) m1gh = m1v1i2/2
=> v1i = (2gh)1/2 = (2 * 9.81 * 6)1/2 = 10.85 m/s
Similarly, v2i = -10.85 m/s
b) Linear momentum is conserved.
=> m1v1i + m2v2i = m1v1f + m2v2f
=> 10.85(2.05 - 4.10) = 2.05v1f + 4.10v2f
=> v1f + 2v2f = -10.85 --- (1)
Also, since collision is elastic,
Velocity of approach = Velocity of separation
=> v1i - v2i = v2f - v1f
=> 10.85 - (-10.85) = v2f - v1f
=> v2f - v1f = 21.7 --- (2)
Adding equations (1) and (2), we get,
3v2f = 10.85
=> v2f = 3.62 m/s
v1f = v2f - 21.7 = 3.62 - 21.7 = -18.1 m/s
c) mgy1f = mv1f2/2
=> y1f = v1f2/2g = 18.12/(2 * 9.81) = 16.7 m
Similarly, y2f = v2f2/2g = 3.622/(2 * 9.81) = 0.67 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.