Two blocks of masses m 1 = 2.00 kg and m 2 = 4.80 kg are each released from rest
ID: 1367098 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.80 kg are each released from rest at a height of h = 4.10 m on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision. (Let the positive direction point to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)
(a) Determine the velocity of each block just before the collision.
(b) Determine the velocity of each block immediately after the collision.
(c) Determine the maximum heights to which m1 and m2 rise after the collision.
Explanation / Answer
(a) From conservation of energy
(1/2)m1u12 =m1gh1
u1 = [2gh1]1/2 = [2*9.8*4.1]1/2
u1 = v1i =8.96 m/s
From conservation of energy
(1/2)m2u22 =m2gh2
u2 = [2gh2]1/2 = [2*9.8*4.1]1/2
u2 = v2i = 8.96 m/s
(b) u1 =8.96 m/s , u2 = -8.96 m/s
From conservation of monetum and kinetic energy in elastic collision
v1 = [(m1-m2)u1/(m1+m2)] +[2m2u2/(m1+m2)]
v1 = [(2-4.8)*8.96/(2+4.8)] +[- 2*4.8*8.96/(2+4.8)]
v1 = -3.67-12.65
v1 =v1f = -16.32 m/s
From conservation of monetum and kinetic energy in elastic collision
v2 = [(m2-m1)u2/(m1+m2)] +[2m1u1/(m1+m2)]
v2 = [-(4.8-2)*8.96/(2+4.8)] +[2*2*8.96/(2+4.8)]
v2 = -3.67+5.27
v2 =v2f = 1.6 m/s
(c) from v^2 -u^2 = 2gh
0 - v1f2 =-2gy1f
y1f = v1f2 /2g = (-16.32)2 /(2*9.8)
y1f = 13.59 m
from v^2 -u^2 = 2gh
0 - v2f2 =-2gy2f
y2f = v2f2 /2g = (1.6)2 /(2*9.8)
y2f = 0.131 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.