Two blocks of different temperatures are brought together. Block A is a 360-kg b
ID: 1452814 • Letter: T
Question
Two blocks of different temperatures are brought together. Block A is a 360-kg block is made of Material X which has a temperature-dependent specific heat. Its initial temperature is T_a = 200degree C. Block B is a 10^3-kg iron block with an initial temperature T_B = 27degree C. The specific heat of Material X in the range of interest is c_A = T*0.64 J/(kg K^2) and the specific heat of iron is C_B = 452 J/(kg K). We bring the two blocks together and wait for them to reach a common equilibrium temperature T_f. If we assume that the two block system does not lose energy to the environment, then what is the change in entropy of the two block system? 0degreeC = 273.15 K delta S =Explanation / Answer
Heat lost by material A is gained by B
MA * int ( CA * dt ) = MB * CB * ( Tf - 27)
int ( CA * dt ) from Tf to 200 = 0.64 T^2/2 = 0.32 * Tf^2 - 0.32 * 40000
The equation becomes,
360 * ( -0.32 * Tf^2 + 0.32 * 40000) = 103 * 452 * ( Tf - 27)
Tf =100.82 C
Change in entropy for A = Cp ln ( Tf/ Ti)
dSa = 0.64 * ln(100.82 + 273)/(200+273)
dSa = -0.15
dSb Change in entropy for B = Cp ln ( Tf/ Ti)
dSb = 0.64 * ln(100.82 + 273)/(27+273)
total entropy = 0.15 - 0.14 = - 0.01
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.