An electron (see its parameters on the front page) with a negligible initial vel
ID: 1494279 • Letter: A
Question
An electron (see its parameters on the front page) with a negligible initial velocity enters the 'pace between two plate with the electric potential of 10000 V between them. It accelerates toward the other plate and passes through the opening A in it. What is the electron's speed when it reaches point A? On the other side of the plate there is a region with a constant magnetic field B = 0.1 The electron moves in a semi-circle and hits the plate at the point D. What is the distance between A and D? How long does it take for the election to trawl that distance? What is the direction of the magnetic field B? Draw on the picture.Explanation / Answer
part a )
energy conservation
KE = PE
mv^2/2 = qV
m = mass of electron = 9.11 x 10^-31 kg
q = 1.6 x 10^-19 C
v = sqrt(2qV/m)
v = 5.93 x 10^7 m/s
part b )
r = mv/qB
r = 3.375 x 10^-3 m/s
part c )
t = distance/speed
t = 5.69 x 10^-11 s
part d )
upwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.