An electromagnetic rail gun can fire a projectile using a magneticfield and an e
ID: 1311379 • Letter: A
Question
An electromagnetic rail gun can fire a projectile using a magneticfield and an electric current. Consider two parallel conductingrails, separated by .500 m,which run north and south. A 42 g conducting rod is placed across the tracksand a battery is connected between the tracks, with its positiveterminal connected to the east track. A magnetic field of magnitude0.750 T is directed perpendicular to the plane of the rails androd. A current of 2.00 A passes through the rod.
(b) If there is no friction between the rails and the rod, how fastis the rod moving after it has traveled 8.00 m down therails?
m/s
Explanation / Answer
F = IL X B, where L and B are vectors, and the cross product of those vectors.
Fnet = m*a
vf^2 = v0^2 + 2a(x-x0)
Firstly
F = ILXB
Cross product of L and B vectors LXB = LBsin(theta), but the angle between the L and B vectors is 90 degrees so sin(90) = 1
F = ILBsin(90) = I*L*B
F = 2.0A*0.5m*0.75T = 0.75 N
Now we use newton's law:
Fnet = m*a
0.75N/(42/1000 kg) = a = 17.86 m/s^2
. Since it is a constant force, we have constant acceleration and can use constant acceleration formulas.
Now we use:
vf^2 = v0^2 + 2a(x-x0) assuming it begins at rest, v0 = 0 so:
vf = root(2*17.86m/s^2*(8m)) = 16.90 m/s is the answer.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.