An electromagnetic rail gun can fire a projectile using a magnetic field and an
ID: 1773785 • Letter: A
Question
An electromagnetic rail gun can fire a projectile using a magnetic field and an electric current. Consider two parallel conducting rails, separated by 0.495 m, which run north and south. A 45.0-g conducting rod is placed across the tracks and a battery is connected between the tracks, with its positive terminal connected to the east track. A magnetic field of magnitude 0.750 T is directed perpendicular to the plane of the rails and rod. A current of 2.00 A passes through the rod Cylindrical- Imetal rod (a) What direction is the force on the rod? west east north O down south O up (b) If there is no friction between the rails and the rod, how fast is the rod moving after it has traveled 8.00 m down the rails? m/sExplanation / Answer
(a)By using the fleming left hand rule we can find the direction of the force and it will be in north direction.
If we put the first finger in the direction of the field that is outiside of the paper and the current will be toward west then the thumb will show up the direction of the force.
(b) Force on the rod due to the magnetic field will be
F = BIL = (0.75T)*(2A)*(0.495m) = 0.7425 N
Gravity force = mg = 45*10-3*9.81 = 0.4414 N
Hence the net force on the rod = 0.7425 - 0.4414 = 0.30105 N
Now the acceleration of the rod = Fnet /mass = 0.30105 / 0.045 = 6.69 m/s2
We know that
V2 = U2 + 2aS
U = 0 start from the rest
V = (2*6.69*8)1/2 = 10.346 m/s
V will be the final speed of the rod after covering 8 m .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.