An electromagnetic plane wave with an irradiance of 120 W/m^2 has its electric f
ID: 1285023 • Letter: A
Question
An electromagnetic plane wave with an irradiance of 120 W/m^2 has its electric field in the z direction at some time and travels in empty space in the x direction. It has a wavelength of 500 nm.
a) What is the direction of the magnetic field?
b) What is the magnitude of the electric field?
c) Write an expression for the electric field as a function of position and time.
d) If we observed the same irradiance for a spherical wave from a point source 50m away emitting isotropically what would the total power emitted by the point source be?
Explanation / Answer
In em wave, always EF, mag field will be perpendicular to each and in turn perpendicular to propagation of the wave
since E is in z direction and sppped is in x directon
magnetic field must be a long y axis
-------------------------------------------
b. Apply I = ppower/area = Emax^2/2uoC
so Emax^2 = I *2 uoC/
Emax^2 = 120 * 2* 4pie-7 *3e8
Emax^2 = 90432
Emax = 300.71 V/m or N/C
---------------------------------------------------------
Emax = Eo cos(Kx-wt)
here K = 2pi/L = 6.28/500e-9 = 1.256 *10^7
as V = Lf
f = 3e8/500nm = 6e14
W = 2pif = 2*3.14* 6e14 = 3.768 e15 rad/s
si expression is E = Eo cos (1.256e7 x - 3.768 e5 t)
-----------------------------------------------------
power = IA
P = 120 * 4pi * 50*50
P = 3.768 *10^6 Watts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.