A uniform wooden meter stick has a mass of m = 7.49 g. A clamp can be attached t
ID: 1491616 • Letter: A
Question
A uniform wooden meter stick has a mass of m = 7.49 g. A clamp can be attached to the measuring stick at any point so that it can freely pivot around point P, which is a distance d from the zero-end of the stick as shown. Randomized Variables m = 749 g Part (a) Calculate the moment of inertia in kgmiddotm^2 of the meter stick if the pivol point P is at the 50-cm mark. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. I_a = Part (b) Calculate the moment of inertia in kgmiddotm^2 of the meter stick if the pivot point P is at the 0-cm mark d = 0 cm. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. I_b = Part (c) Calculate the moment of inertia in kgmiddotm^2 of the meter stick if the pivot point P is at the d = 25 cm mark. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. I_c = Part (d) Calculate the moment of inertia in kgmiddotm^2 of the meter stick if the pivot point P is at the d = 63 cm mark. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. I_d = Part (c) Determine a general expression for the moment of inertia of a meter stick I_e of mass m in kilograms pivoted abeut point P, any distance d in meters from the zero-cm mark. Expression: I_e = Select from the v ariables below to write your expression. Note that all variables may not be required. alpha, beta, theta, a, b, c, d, g, h, j, k, m, P, S, t Part (f) The meter stick is now replaced with a uniform yard stick with the same mass of m = 749 g. Calculate the moment of inertia in kgmiddotm^2 of the yard stick if the pivot point P is at the 50-cm mark. Numeric: A numeric value is expected and not an expression. I_f =Explanation / Answer
a)
m =mass of meter stick = 749 g = 0.749 kg
L = length = 1 m
at r = L/2 = center of mass
Moment of inertia is given as
Ic = mL2/12 = (0.749) (1)2/12 = 0.062 kgm2
b)
at r = 0 cm
Moment of inertia at one end is given as
I = mL2/3 = (0.749) (1)2/3 = 0.25 kgm2
c)
d = distance from center of mass = 50 cm - 25 cm = 25 cm = 0.25 m
Ip = Ic + md2
Ip = 0.062 + (0.749) (0.25)2 = 0.11 kgm2
d)
d = distance from center of mass = 63 cm - 50 cm = 13 cm = 0.13 m
Ip = Ic + md2
Ip = 0.062 + (0.749) (0.13)2 = 0.075 kgm2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.