A uniform steel beam of length 5.3 m has a mass of 530 kg. One end of the beam i
ID: 2060569 • Letter: A
Question
A uniform steel beam of length 5.3 m has a mass of 530 kg. One end of the beam is bolted to a vertical wall. The beam is held in a horizontal position by a cable attached between the other end of the beam and a point on the wall. The cable makes an angle of 25 degrees above the horizontal. A load whose mass is 200 kg is hung from the beam at a point that is 3.5 m from the wall. Find the magnitude of the tension in the supporting cable.Find the magnitude of the force R exerted on the end of the beam by the bolt that attaches it to the wall.
Explanation / Answer
Let Rx = force exerted by wall to the beam along x axis
Ry = force exerted by wall to the beam along y axis
Fx = 0 Fy = 0
Rx - T cos 25o = 0 Ry + T sin 25o - W1 - W1 = 0
Rx = T cos 25 ....(1) Ry = W1 + W1 - T sin 25o
Ry = 530(9.8) + 200(9.8) - T sin 25o
Ry = 7154 - T sin 25o
= 0
T( 5.3 sin 25o ) - 530.9.8(2.65) - 200.9.8(3.5) = 0
T = 9207.69 N
subsitute T into eq (1) get Rx = 8345 N
subsiture T into eq (2) get Ry = 3262.66 N
R = (Rx2 + Ry2) = 8960.13 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.