A uniform spherical shell of mass M = 1.0 kg and radius R = 10.0 cm rotates abou
ID: 1496631 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 1.0 kg and radius R = 10.0 cm rotates about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 4.68×10-3 kg m2 and radius r = 6.0 cm, and its attached to a small object of mass m = 1.0 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object after it has fallen a distance h = 1.2 m from rest: Use work - energy considerations.
Explanation / Answer
Here, I_sphere = (2/5) m (r_sphere)² = (2/5) 1 (0.10)²
I_sphere = 0.004 kg m²
conserve of energy
total initial energy = total final energy
potential energy = rotational kinetic energy of sphere + rotational kinetic energy of pulley + translation kinetic energy of object
m g h = ½ (I_sphere) (_sphere)² + ½ (I_pulley) (_pulley)² + ½ m v²
m g h = ½ (I_sphere) (v/r_sphere)² + ½ (I_pulley) (v/r_pulley)² + ½ m v²
2(9.8)(1.2) = ½ (0.004)(v/0.10)² + ½ (4.68 E-3) (v/0.06)² + ½ (1) v²
=> 23.52 = v²[ 0.20 + 0.65 + 0.5] = v²[1.35]
=> v = ± 4.17 m/s
choose positive value, so speed of the object is 4.17 m/s downward
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.