A uniform spherical shell of mass M = 11.0 kg and radius R = 0.520 m can rotate
ID: 2025913 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 11.0 kg and radius R = 0.520 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (Fig. 10-44). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.0800 kg·m2 and radius r = 0.0820 m, and is attached to a small object of mass m = 2.50 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 0.975 m after being released from rest? Use energy considerations.Explanation / Answer
K_m = (1/2)mv^2 K_sphere = (1/3)Mv^2 K_pulley = (1/2)(I/r^2)*v^2 So, mgh = (1/2)mv^2 + (1/3)Mv^2 + (1/2)(I/r^2)*v^2 v = SQRT((6gh)/(3m+2M+(3I/r^2))) = SQRT((6*9.8*.975)/(3*2.50+2*11+(3*.0800/.0820))) v = 1.3 m/s please rate!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.