A uniform steel rod has a mass of 20kg and is 3 m long. It Is supported against
ID: 1453670 • Letter: A
Question
A uniform steel rod has a mass of 20kg and is 3 m long. It Is supported against a wall by friction (mu_s = 0.7), and has a wire attached to the other end that is attached to the wall. The wire makes an angle 40^degree with the horizontal as shown in the figure below. What is the tension in the wire? If a 3kg mass were attached to the rod, how far away from the wall could you place it without the rod slipping away from the wall? A worker decides to attach the rod to the wall with a hinge (at point A in the diagram), then attaches a 10kg mass out onto the rod. If the wire can have a maximum tension of 250 N, how far can the worker attach the mass away from the wall, assuming the 3kg mass is still attached at the location you calculated in b?Explanation / Answer
In equilibrium
net torque about A = 0
T*sintheta*L = M*g*L/2
T*sin40*3 = 20*9.8*3/2
T = 152.5 N
+++++++++++++++
T*L*sin40 = m*g*L/2 + M*g*x
250*sin40*3 = (20*9.8*1.5)+(10*9.8*x)
x = 1.92 m <<----answwer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.