A uniform steel rod of length 1.20 m and mass 6.40 kg has attached to each end a
ID: 1989818 • Letter: A
Question
A uniform steel rod of length 1.20 m and mass 6.40 kg has attached to each end a small ball of mass 1.06 kg. The rod is constrained to rotate in a horizontal plane about a vertical axis through its midpoint. At a certain instant it is observed to be rotating with an angular speed of 39 rev/s. Because of axle friction it becomes to rest 32.0 s later. Compute, assuming a constant frictional torque, (a) the angular acceleration, (b) the retarding torque exerting by axle friction, (c) the total work done by the axle friction and (d) the number of revolutions executed during the 32.0 s.Explanation / Answer
a)
=0-T
=0,=0/T=39/32=1.21
b)
TORQUE =I
=[6.40*(1.20)2/12 +1.60*(1.20)2]*1.21
=3.717
c)
WORK DONE BY TORQUE =CHANGE IN KE=0.5I02
=0.5*[6.40*(1.20)2/12 +1.60*(1.20)2]*392
=2336.25J
d)
=0T-0.5T2
=0.5*0T
=624 RADIANS
NO OF REVOLUTIONS =624/ =198.72
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.