A uniform stick 1.3m long with a total mass of 270g is pivoted at its center. A
ID: 2203635 • Letter: A
Question
A uniform stick 1.3m long with a total mass of 270g is pivoted at its center. A 3.0g bullet is shot through the stick midway between the pivot and one end The bullet approaches at 250m/s and leaves at 140m/s. (Figure 1)
With what angular speed is the stick spinning after the collision?
A uniform stick 1.3m long with a total mass of 270g is pivoted at its center. A 3.0g bullet is shot through the stick midway between the pivot and one end The bullet approaches at 250m/s and leaves at 140m/s. (Figure 1) With what angular speed is the stick spinning after the collision?Explanation / Answer
Angular speed = v/r, where r is the distance between the pivot and the point of impact.
If momentum is conserved, m1v1 = m1v2 + m2vstick
(3)(250) = (3)(140) + (270)vstick
750 = 420 + 270vstick
330 = 270vstick
1.22 m/s = vstick
= vstick/(.325 m) = 1.22/.325 = 3.75 s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.