A uniform thin rod of mass m = 3.3 kg and length L = 1.1 m can rotate about an a
ID: 1491544 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of mass m = 3.3 kg and length L = 1.1 m can rotate about an axle through its center. Four forces are acting on it as shown in the figure. Their magnitudes are F_1 = 8.5 N. F_2 = 2.5 N. F_3 = 11 N and F_4 = 18.5 N. F_2 acts a distance d = 0.13 m from the center of mass. Randomized Variables m = 3.3 kg L = 1.1 m F_1 = 8.5N F_2 = 2.5 N F_3 = 11N F_4 = 18.5 N d= 0.13 m Calculate the magnitude tau_1 of the torque due to force F_1 in N-m. Calculate the magnitude tau_2 of the torque due to force F_2 ui N-m. Calculate the magnitude tau_3 of the torque due to force F_3 in N-m. Calculate the magnitude tau_4 of the torque due to force F_4 in N-m. Calculate the angular acceleration alpha of the thin rod about its center of mass in rad/s^2. Let the counter-clockwise direction be positiveExplanation / Answer
t1 =F1*(L/2)= 8.5*(1.1/2) = 4.675 N.m
t2 =d*F2*sin45= 0.13*2.5*sin45 = 0.21 N.m
t3 = 0
t4 = 0
Tnet = 4.885
tnet = I*alpha
4.885 = (1/12*3.13*1.12)*alpha = 15.48 clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.