A particle is moving along a straight line reaccelerates uniformly from 40 cm/s
ID: 1484270 • Letter: A
Question
A particle is moving along a straight line reaccelerates uniformly from 40 cm/s in 5.0 s and then had a constant acceleration of 20 cm/s^2 during the next 4.0 s. Find the average speed over the whole time interval? A naughty squirrel jumps from a limb onto a birdfeeder. The tree limb is 4.5 m above the ground and the top of the birdfeeder is 1.5 m above the ground. If the squirrel jumps horizontally with a velocity of 2.5 m/s then how far away in the horizontal direction can the bird feeder be for the squirrel to just make it onto the top of the feeder. A swimmer is capable of swimming 0.80 m/s in still water. The river 45-m-wide has a current of 0.50 m/s At what upstream angle must the swimmer aim if she is to arrive at a point directly across the stream? What is the swimmer's speed relative to the ground?Explanation / Answer
4)
Time taken for the squirrel to jump onto bird feeder is t = sqrt(2*g*h)
Here h = height between tree limb and bird feeder = 4.5 -1.5 = 3 m
Time taken, t = sqrt(2*9.8*3)
t = 7.668 seconds,
The Range is given by x = u*t So, x= 2.5*7.668 = 19.17 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.