A particle has a charge of +1.5 µC and moves from pointA to point B, a distance
ID: 1663247 • Letter: A
Question
A particle has a charge of +1.5 µC and moves from pointA to point B, a distance of 0.22 m. The particle experiences aconstant electric force, and its motion is along the line of actionof the force. The difference between the particle's electricpotential energy at A and B is EPEA EPEB = +5.00 10-4 J.(a) Find the magnitude and direction of the electric force thatacts on the particle.(b) Find the magnitude and direction of the electric field that theparticle experiences. A particle has a charge of +1.5 µC and moves from pointA to point B, a distance of 0.22 m. The particle experiences aconstant electric force, and its motion is along the line of actionof the force. The difference between the particle's electricpotential energy at A and B is EPEA EPEB = +5.00 10-4 J.(a) Find the magnitude and direction of the electric force thatacts on the particle.
(b) Find the magnitude and direction of the electric field that theparticle experiences.
Explanation / Answer
Given that charge of particle (q) = -1.5 *10-6 C AB = 0.22m EPEA - EPEB =5.00*10-4 J a ) The difference between the particle's electricpotential energy at A and at B is dW = F . dr F = ( EPEA - EPEB ) /rB - rA = 5.00*10-4J / 0.22m = 0.0022N positive signshows that direction of force is from point A to point B b) Electric field ( E) = F / q = 0.0022N / -1.5 *10-6 C = - 0.0015N/C negative sign showsdirection of electric field is from point B to ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.