A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 1.30 m (see t
ID: 2230921 • Letter: A
Question
A particle P travels with constant speed on a circle of radius r = 1.30 m (see the figure) and completes one revolution in 20.0 s. The particle passes through O at time t = 0. At t = 5.00 s, what is the particle's position vector? Give (a) magnitude and (b) direction (as an angle relative to the positive direction of x.) At t = 7.50 s, what is the particle's position vector? Give (c) magnitude and (d) direction (as an angle relative to the positive direction of x.) At t = 10.00 s, what is the particle's position vector? Give (e) magnitude and (f) direction (as an angle relative to the positive direction of x.)
Explanation / Answer
http://www.chegg.com/homework-help/questions-and-answers/particle-p-travels-constant-speed-circle-radius-r-330-m-figure-4-56-completes-revolution-2-q1174015
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.