A particle has a charge of +1.5 µC and moves from point A to point B, a distance
ID: 1707305 • Letter: A
Question
A particle has a charge of +1.5 µC and moves from point A to point B, a distance of 0.25 m. The particle experiences a constant electric force, and its motion is along the line of action of the force. The difference between the particle's electric potential energy at A and B is EPEA - EPEB = +6.50x10^-4 J.
(a) Find the magnitude and direction of the electric force that acts on the particle.
magnitude in N?
direction ? along against perpendicular to
(b) Find the magnitude and direction of the electric field that the particle experiences.
magnitude in N/C ?
direction ? along against perpendicular to
Explanation / Answer
Given thatCharge q = 1.5 µC = 1.5 x 10^-6 C The difference between the particle's electric potential energy at A and B is EPEA - EPEB = +6.50x10^-4 J d =0.25 m --------------------------------------------------- a) Work is W = F.d
We have work is also equal to the difference of potential energy
EPEB - EPEA = F.d F = (EPEB - EPEA )/d = (+6.50 x10^-4 J)/(0.25m) =26x10^-4 N Since the particle is positive then the force is from point A toward point B.
b) The relation between force and electric field is
F = qE
E = F/q = (26x10^-4 N)/( 1.5 x 10^-6 C) = 1733.3N/C
The field is from A to B.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.