A railroad train is traveling at a speed of 26.0 m/s in still air. The frequency
ID: 1483815 • Letter: A
Question
A railroad train is traveling at a speed of 26.0 m/s in still air. The frequency of the note emitted by the locomotive whistle is 420 Hz. What is the wavelength of the sound waves in front of the locomotive? Use 344 m/s for the speed of sound in air. What is the wavelength of the sound waves behind the locomotive? Use 344 m/s for the speed of sound in air. What is the frequency of the sound heard by a stationary listener in front of the locomotive? Use 344 m/s for the speed of sound in air. What is the frequency of the sound heard by a stationary listener behind the locomotive? Use 344 m/s for the speed of sound in air.Explanation / Answer
A)
given, v = 344 m/s
velocity of source, vs = 26 m/s
so, wavelength of sound infron of the locomotive,
==> lamda' = (v - vs)/f
= (344 - 26)/420
= 0.757 m <<<<<<<<<-----------------Answer
B)
wavelength of sound behind the locomotive,
lamda'' = (v + vs)/f
= (344 + 26)/420
= 0.881 m <<<<<<<<<-----------------Answer
C) infront of the locomotiove,
f' = v/lamda'
= 344/0.757
= 454.4 Hz <<<<<<<<<-----------------Answer
D) behind the locomotiove,
f'' = v/lamda''
= 344/0.881
= 390.4 hz <<<<<<<<<-----------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.