A railroad car of mass 2.51 104 kg is moving with a speed of 3.92 m/s. It collid
ID: 1630123 • Letter: A
Question
A railroad car of mass 2.51 104 kg is moving with a speed of 3.92 m/s. It collides and couples with three other coupled railroad cars, each of the same mass as the single car and moving in the same direction with an initial speed of 1.96 m/s.
A railroad car of mass 2.51 x 104 kg is moving with a speed of 3.92 m/s. It collides and couples with three other coupled railroad cars, each of the same mas as the single car and moving in the same direction with an initial speed of 1.96 m/s (a) What is the speed of the four cars after the collision? (Round your answer to at least two decimal places.) m/s (b) How much mechanical energy is lost in the collision?Explanation / Answer
Using momentum conservation:
Pi = Pf
m1v1 + m2*v2 = (m1 + m2)*V
V = (m1v1 + m2v2)/(m1 + m2)
m1 = 2.51*10^4 kg
m2 = 3*m1
v2 = 1.96 m/sec
v1 = 3.92 m/sec
V = (2.51*10^4*3.92 + 3*2.51*10^4*1.96)/(4*2.51*10^4)
V = 2.45 m/sec
B.
Energy lost = KEi - KEf
dKE = 0.5*m1v1^2 + 0.5*m2*v2^2 - 0.5*(m1 + m2)*V^2
dKE = 0.5*m1*(v1^2 + 3*v2^2 - 4*V^2)
dKE = 0.5*2.51*10^4*(3.92^2 + 3*1.96^2 - 4*2.45^2) = 36159.06 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.