A raft is made of 10 logs lashed together. Each is 31.5 cm in diameter and has a
ID: 1289235 • Letter: A
Question
A raft is made of 10 logs lashed together. Each is 31.5 cm in diameter and has a length of 6.50 m. How many people (whole number) can the raft hold before they start getting their feet wet, assuming the average person has a mass of 74.0 kg? Do not neglect the weight of the logs. Assume the density of wood is 600 kg/m A raft is made of 10 logs lashed together. Each is 31.5 cm in diameter and has a length of 6.50 m. How many people (whole number) can the raft hold before they start getting their feet wet, assuming the average person has a mass of 74.0 kg? Do not neglect the weight of the logs. Assume the density of wood is 600 kg/mExplanation / Answer
volume of each log is V = 2 pi r^2 h = 2 pi ( 31.5*10^ -2 / 2 )^2 ( 6.50 m ) = 1.012 m^3
total volume of raft V _total = 10.129 m^3
total mass of raft
m = ( desity ) volume = ( 600 kg / m^3 ) ( 10.129 m^3 ) = 6077.48 kg
Number of people = 6077.48 / 74 = 82.128
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.