A radio with a resistance of 40 ohms and a clock with a resistance of 20 ohms ar
ID: 2278198 • Letter: A
Question
A radio with a resistance of 40 ohms and a clock with a resistance of 20 ohms are connected in series on a 120V.
a) What is the equivalent resistance?
b) What is the current?
c) suppose the radio and the clock were connected in parallel. What is the equivalent resistance?
d) In the case that they are connected in parallel, what is the current in the radio, the current in the clock, and the current through the source?
e) What is each power supplied to the circuit in the parallel case? How much power is dissipated by each componant?
Explanation / Answer
a) 40+20= 60 ohm
b) 120/60 = 2 A
c) 40*20/60 = 13.333 ohm
d) total current = 120/13.333 = 9 A
I radio = 9*20/60 = 3A
I clock = 9-3 = 6A
e) power supplied = 120*9 = 1080 W
P radio = 120*3 = 360 W
P clock = 120*6 = 720 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.