You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1482134 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.218 m which has a density of 1.00 × 103 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.342 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 × 105 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 105 Pa.
Explanation / Answer
Here ,
Po = 1.013 *10^5 Pa
depth of water , dw = 0.218 m
density of water , pw = 1000 Kg/m^3
depth of unknown fluid , df = 0.342 m
at the bottom of the container , P = 1.049 *10^5 Pa
let the density of unknown fluid is p
at the bottom of container
P= Po +p * g * df + pw * g * dw
1.049 *10^5 = 1.013 *10^5 + 1000 * 9.8 * 0.218 + p * 9.8 * 0.342
solving for p
p = 436.7 Kg/m^3
the density of unkown fluid is 436.7 Kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.