You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1505735 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.230 m which has a density of 1.00 times 10^3 kg/m^3. The fluid which is floating on top of the water is 0.335 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 times 10^5 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2 and atmospheric pressure is p_0 = 1.013 times^5 Pa.Explanation / Answer
weight of the water = density * volume * g
volume = pi * radius^2 * depth
weight of the water = 1 * 10^3 * pi * radius^2 * 0.23 * 9.8
weight of the fluid = density * pi * radius^2 * 0.335 * 9.8
total weight = 1 * 10^3 * pi * radius^2 * 0.23 * 9.8 + density * pi * radius^2 * 0.335 * 9.8
pressure = weight / area
pressure = (1 * 10^3 * pi * radius^2 * 0.23 * 9.8 + density * pi * radius^2 * 0.335 * 9.8) / (pi * radius^2)
pressure = (1 * 10^3 * 0.23 * 9.8 + density * 0.335 * 9.8)
pressure at bottom = pressure + P0
1.049 * 10^5 = (1 * 10^3 * 0.23 * 9.8 + density * 0.335 * 9.8) + 1.013 * 10^5
density = 409.991 kg/m^3
density of the fluid = 409.991 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.