Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw

ID: 1474515 • Letter: Y

Question

You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.224 m which has a density of 1.00 * 10^3 kg/m^3. The fluid which is floating on top of the Water is 0.328 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 * 10^5 Pa, what is the density of the unknown fluid The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2 and atmospheric pressure is P_0= 1.013 * 10^5 Pa.

Explanation / Answer

Pressure due to water volume = (1,000 x 9.81 x 0.224) = 2197.44 Pa.
Add 101,300 Pa air pressure = 103497.44 Pa.
Pressure at bottom = 104,900 Pa.
Pressure due to unknown fluid = (104900 - 103497.44) = 1402.56 Pa.
(1402.56/0.328)/9.81 = 435.89 kg/m^3.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote