You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1465749 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.221 m which has a density of 1.00 × 103 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.328 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 × 105 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 105 Pa.
Explanation / Answer
density = mass / volume
density = mass / area * depth
density * g = mass * g / area * depth
density * g = gravitational force / area * depth
gravitational force / area = pressure
density * g = pressure / depth
pressure = density * g * depth
pressure = 1.049 * 10^5 - 1.013 * 10^5
pressure = 0.036 * 10^5 Pa
0.036 * 10^5 = density_water * g * depth_water + density_liquid * g * depth_liquid
0.036 * 10^5 = 1000 * 9.8 * 0.221 + density_liquid * 9.8 * 0.328
density of liquid = 446.17969 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.