You come across an open container which is filled with two liquids. Since the tw
ID: 1462677 • Letter: Y
Question
You come across an open container which is filled with two liquids. Since the two liquids have different density there is a distinct separation between them. Water fills the lower portion of the container to a depth of 0.230 m which has a density of 1.00 × 103 kg/m3. The fluid which is floating on top of the water is 0.300 m deep. If the absolute pressure on the bottom of the container is 1.049 × 105 Pa, what is the density of the unknown fluid? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2 and atmospheric pressure is P0 = 1.013 × 105 Pa.
Explanation / Answer
here,
depth of water , dw = 0.23 m
density of water , pw = 1 * 10^3 kg/m^3
pressure at the bottom of the container , Pb = 1.049 * 10^5 Pa
atmospheric pressure is P0 = 1.013 * 10^5 Pa
Pm = 1.049 * 10^5 - 1.013 * 10^5 = 3.6 * 10^3 Pa
The pressure of the water alone is
Pw = pw* g *dw = 2.254 kPa
so the pressure of the unknown liquid is( 3.6 KPa - 2.254 KPa) is 1.346 kPa
and its density is dl = Pw/ (g*du) = (1346/(9.81*0.30)) kg/m^3 = 457.82 kg/m^3
the density of the unknown liquid is 457.82 kg/m^3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.